کاربرد فیلتر هوا در کمپرسور چیست ؟ 1403

فیلتر هوا کمپرسور چیست؟

همانطور که از معنای کلمه ای فیلتر مشخص است، فیلتر هوا که جزئی از فیلتر صنعتی می باشد، مانع ورود بسیاری از ذرات غبار به داخل شی و یا اشیا می شود.

می توان فیلتر هوا را نیز به این صورت تعریف کرد؛ فیلتر هوا یا در اصطلاح انگلیسی Air filter جهت از بین بردن و مانع شدن از ورود ذرات معلق در هوا به کار می‌روند. کاربرد فیلتر هوا در صنعت و موتورهای صنعتی می باشد. بسیاری از فیلتر های هوا از کاغذ یا اصطلاحاً سلولز که با فیبر های مصنوعی ترکیب شده است، تولید می شوند. فیلتر های هوا اکسید سیلیسیم و سایر ذرات و غبار و آلودگی ها را به خود جذب می کنند. این ذرات با مواد فیلتر ترکیب می شوند و قدرت بالایی برای حذف آلاینده ها و ذرات جامد مانند گرد و غبار، گرده، قالب و باکتری ها را از هوا دارند.

کاربرد فیلتر هوا در کمپرسور چیست ؟ ( 1403 ) - 1

کاربرد فیلتر هوا در کمپرسور چیست ؟ ( 1403 ) – 1

 

 

چرا از فیلتر هوا در کمپرسور استفاده کنیم؟

 

فیلتر هوا کمپرسور، خود اولین خط دفاع برای مسدود کردن تمام آلودگی های مضر از محیط اطراف کمپرسور است و تاثیر به سزایی در عمر کمپرسور دارد.

نوعی از فیلتر هوا ذرات آلوده 5 تا 6 میکرونی و بزرگتر را جذب می نماید. همچنین قادر است 80 تا 90 درصد ذراتی که کوچکتر از 2 میکرون هستند را جذب خود نماید. بعضی از بهترین فیلترهای هوا می توانند تمامی ذرات 2 میکرونی و بزرگتر و اکثر ذرات 1 میکرونی را در خود نگه دارند. شرکت اطلس کوپکو دستگاه ها و قطعاتي که بهترين کيفيت و بالاترين ساعت کارکرد را دارند، در اختيار ما مي گذارد.

اهمیت استفاده از فیلتر هوای کمپرسور باد

همان طور که گفتیم حجم زیادی از ذرات و آلاینده ها در هوای فشرده خروجی کمپرسور وجود دارند و باعث می شوند کارایی و راندمان کمپرسور و تجهیزات پنوماتیکی به مرور زمان کاهش پیدا کند. اما این تمام تاثیر آن ها نیست زیرا ریزگردهای موجود در هوای فشرده می تواند بر روی سلامت کارکنان تاثیر بگذارد. همچنین در صنعت غذایی و دارویی این موضوع جدی تر می شود زیرا این ذرات بر روی محصولات نیز تاثیر می گذارد و محصولات تولیدی را دچار فساد و آلودگی می کند.

اما با استفاده از فیلتر هوا می توان جلوی بسیاری از این مشکلات را گرفت و این کار را با نصب فیلتر هوای پمپ باد در ورودی کمپرسور همراه است.

کاربرد فیلتر هوا در کمپرسور چیست ؟ ( 1403 ) - 4

کاربرد فیلتر هوا در کمپرسور چیست ؟ ( 1403 ) – 4

مزایای نصب فیلتر هوای کمپرسور باد

نصب فیلترهوای پمپ باد در ورودی کمپرسور هوا مزایایی همچون افزایش راندمان کمپرسور، افزایش کیفیت هوای خروجی کمپرسور، کاهش مصرف برق، محافظت از کارکنان در مقابل ریزگردها و محافظت از مواد غذایی و دارویی  را دارد.

کاربرد فیلتر هوا در کمپرسور چیست ؟ ( 1403 ) - 2

کاربرد فیلتر هوا در کمپرسور چیست ؟ ( 1403 ) – 2

فیلتر هوای کمپرسور باد چگونه کار می کند ؟

همان طور که گفته شد در هوا ذرات مختلفی وجود دارد که همه آن ها تاثیرات منفی به همراه دارند. به همین علت فیلترهای مختلفی، بسته به نوع کاربرد و نوع فیلتر ذرات در ورودی کمپرسور یا در خروجی کمپرسور نصب می شوند.
به طور مثال برخی از این فیلترها، برای فیلتر کردن ذرات مرطوب استفاده می کنند یا برای فیلتر کردن بو از آن ها استفاده می کنند.

اما این نوع فیلترها که برای حذف نوع خاصی از ذرات مورد استفاده قرار می گیرند معمولا در خروجی کمپرسور نصب می شوند. ولی همان طور که گفتیم فیلتر هوای پمپ باد در ورودی کمپرسور نصب می شود و ذرات جامد تا اندازه 3 میکرون را فیلتر می کند، تا بتواند هوایی نسبتا پاک را وارد واحد هواساز کمپرسور کند. اما یادمان باشد این فیلتر بر روی ذرات رطوبت و روغن تاثیر بسیار کمی دارد.

کاربرد فیلتر هوا در کمپرسور چیست ؟ ( 1403 ) - 3

کاربرد فیلتر هوا در کمپرسور چیست ؟ ( 1403 ) – 3

نکات مربوط به خرید فیلتر هوای کمپرسور باد

همان طور که گفته شد استفاده از فیلتر هوای پمپ باد یکی از عوامل مهم در کیفیت کارکرد، سلامت و طول عمر کمپرسور و تجهیزات پنوماتیکی می باشد.
پس در انتخاب فیلتر هوای پمپ باد مناسب، باید به فاکتورهایی همچون نوع کمپرسور ( فیلتر هوای کمپرسور پیستونی ، فیلتر هوای کمپرسور اسکرو و فیلتر هوای کمپرسور گریز از مرکز )، میزان و مقدار استفاده از کمپرسور، نوع صنعت و نوع ذرات موجود در محیط اطراف کمپرسور ( رطوبت درصد بیشتری از ذرات را تشکیل می دهد یا روغن درصد بیشتری از ذرات را تشکیل می دهد یا گرد و غبار درصد بیشتری از ذرات را تشکیل می دهد.) توجه کرد.

فیلتر هوای کمپرسور اسکرو

در بخش معرفی کمپرسور اسکرو با سیکل کاری و تجهیزات آن آشنا شدیم و دانستیم هوا از طریق آنلودر وارد ایرند کمپرسور اسکرو شده و در آنجا با روغن ترکیب می شود تا عملیات فشرده سازی آغاز شود. حال ذرات و آلاینده ها به همراه هوا از طریق آنلودر وارد ایرند کمپرسور اسکرو می شوند و در آنجا این ذرات با روغن ترکیب می شوند.

این ترکیب باعث می شود ذرات مضرر به همراه روغن وارد سیکل گردش روغن شده و مشکلاتی را به وجود آورد که در قسمت فیلتر روغن کمپرسور اسکرو به طور کامل به این موضوع پرداخته ایم.

اما این تمام ماجرا نیست زیرا اگر از فیلتر هوای پمپ باد در ورودی کمپرسور اسکرو استفاده نکنیم، ورود حجم زیادی از این ذرات باعث می شود، فیلتر روغن کمپرسور اسکرو زود تر از موعد به اشباع برسد و مشکلاتی دیگری به وجود آورد.

پس استفاده از فیلتر هوای پمپ باد در ورودی کمپرسور اسکرو علاوه بر تاثیرات گفته شده، می تواند در راندان کارکرد فیلتر روغن نیز تاثیر داشته باشد.

این فیلتر ها بر اساس ظرفیت و اندازه به دو دسته فیلتر هوای کمپرسور اسکرو 20-30 و فیلتر هوای کمپرسور اسکرو 40-75 تقسیم می شوند. نوع 40-75 آن ظرفیت بالاتری برای جداسازی آلودگی هوا دارد.

کاربرد-فیلتر-هوا-در-کمپرسور-چیست؟-اطلس-کاسپین-5

کاربرد-فیلتر-هوا-در-کمپرسور-چیست؟-اطلس-کاسپین-5

فیلتر هوای کمپرسور پیستونی

به طور کلی وجود ذرات در سیستم کاری مشکلاتی را به وجود می آورد و کمپرسور پیستونی از این غائله استثناء نیست. به طوریکه ذرات و آلاینده ها در کمپرسور پیستونی بر روی عملکرد پیستون تاثیر می گذارند.

همچنین این ذرات با هوا خارج شده و می تواند مشکلاتی را که در بالا به آن اشاره کرده به وجود آورد. حتی این ذرات می توانند در مخزن ته نشین شده و بر روی عمر مخزن تاثیر بگذارند.

بنابراین با توجه به تاثیرات این ذرات بر روی کمپرسور پیستونی، می توانیم به اهمیت استفاده از فیلتر هوای پمپ باد در ورودی کمپرسور پی ببریم. جالب است بدانید قیمت فیلتر هوای کمپرسور باد پایین بوده و با خرید فیلتر کمپرسور هوا می توان جلوی بسیاری از این مشکلات را گرفت.

نکات مربوط به فیلتر هوای کمپرسور باد
  1. – در مطالب بالا، اهمیت استفاده از فیلتر هوای پمپ باد به طور کامل مورد بررسی قرار گرفت. بنابراین کارکرد این فیلتر به مرور زمان کاهش پیدا کرده و به نقطه اشباع می رسد، در این حالت راندمانی برای فیتر کردن ذرات نخواهد داشت پس باید فیلتر تعویض گردد.
  2. – اگر محیط کار کمپرسور تمیز باشد، عمر فیلتر هوای کمپرسور باد 2000 ساعت کاری است ولی اگر محیط کاری کمپرسور کثیف باشد این مدت زمان به 1000 ساعت کاری کاهش پیدا می کند و در زمان مقرر به علت پایین بودن قیمت فیلتر کمپرسور هوا ، فیلتر را باید تعویض کرد.
  3. – استفاده از فیلتر هوای پمپ باد با کیفیت باعث می شود راندمان فیلتر کردن ذرات افزایش پیدا کند.
  4. – جنس فیلتر هوای کمپرسور اسکرو از الیاف های پلی استر و یا فایبر گلس می باشد.

پیشنهاد : چنانچه قصد خرید کمپرسور هوای فشرده و لوازم جانبی اورجینال را دارید ، با انتخاب  اطلس کاسپین ( Atlas Caspian )  می‌توانید بهترین و باکیفیت‌ترین تجهیزات هوای فشرده مارک اطلس کوپکو  ( Atlas Copco ) را تهیه فرمایید.

همچنین اگر در هر یک از مراحل خرید، با مشکل مواجه شدید، می‌توانید با شماره های :

33357480 028

09122000264

09122000359

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *